A menhely dolgozói már előre biztosak voltak benne, hogy baj lesz. Senki sem értette, miért éppen azt a kutyát választotta a fiatal nő. Néhány perc múlva azonban olyasmi történt, amire senki sem számított.

A menhely dolgozói már előre biztosak voltak benne, hogy baj lesz. Senki sem értette, miért éppen azt a kutyát választotta a fiatal nő. Néhány perc múlva azonban olyasmi történt, amire senki sem számított.

A huszonhét éves Réka először látogatott el egy budapesti állatmenhelyre. Évek óta szeretett volna kutyát, de nem egyszerű házi kedvencet keresett.

Olyan társat akart, aki mellette lesz a nehéz napokon is.

Kerekesszéke halkan gördült végig a kennelsor mellett.

A kutyák ugattak, csóválták a farkukat, ugráltak a rácsoknál.

Mindegyik igyekezett felhívni magára a figyelmet.

Réka minden boxnál megállt egy pillanatra.

Mégsem érzett semmit.

Azt hitte, hiába jött.

Aztán észrevette őt.

A terem legtávolabbi sarkában feküdt egy hatalmas német juhászkutya.

Nem ugatott.

Nem közeledett a rácshoz.

Nem könyörgött figyelemért.

Csak figyelte a világot komoly, intelligens szemekkel.

– Őt szeretném – mondta Réka.

A gondozó meglepetten nézett rá.

– Biztos benne?

– Teljesen.

A férfi sóhajtott.

– Ez a kutya a legnehezebb esetünk. Többször is támadóan viselkedett. Senki sem akarja örökbe fogadni. Már attól tartottunk, hogy soha nem talál otthont.

Réka tovább nézte az állatot.

– Talán csak még nem találkozott a megfelelő emberrel.

A gondozó hitetlenkedve megrázta a fejét.

– Ez veszélyes lehet.

A fiatal nő elmosolyodott.

– Mindannyiunknak vannak sebei – mondta, miközben megérintette a kerekesszék karfáját. – Nem szeretem, amikor valakit csak a problémái alapján ítélnek meg.

Néhány perc múlva kinyitották a kennelt.

A menhelyen szinte teljes csend lett.

Többen is odagyűltek.

Mindenki feszült volt.

A német juhászkutya lassan kilépett.

Izmai megfeszültek.

Tekintetét egyetlen pillanatra sem vette le Rékáról.

Megállt előtte.

A másodpercek végtelennek tűntek.

Aztán hirtelen hangosan ugatni kezdett.

Egyet.

Majd még egyet.

Valaki ijedtében hátralépett.

A gondozó arca elsápadt.

Már azt hitte, hogy bekövetkezik a legrosszabb.

De ekkor a kutya váratlanul tett valamit.

Lassan közelebb ment Rékához.

Megszaglászta a kezét.

Majd óvatosan lefeküdt a kerekesszék mellé.

És a fejét a lábtartóra hajtotta.

A hatalmas állat szemében nyugalom jelent meg.

Mintha hosszú keresés után végre megtalálta volna azt, akiben megbízhat.

A körülöttük állók döbbenten figyeltek.

Senki sem látott még ilyet.

Ekkor az egyik alkalmazott észrevett valamit a kutya nyakörvén.

Egy régi, megkopott fémlapot.

Amikor közelebb hajolt, hogy elolvassa a rajta lévő feliratot, teljesen megmerevedett.

Mert a név, amelyet ott látott, olyan emléket idézett fel, amelyről mindenki azt hitte, hogy örökre feledésbe merült.

Írd kommentbe: „FOLYTATÁS” vagy „TELJES TÖRTÉNET”, és azonnal küldöm a következő részt.

 

A gondozó arca elsápadt.

Még egyszer elolvasta a kopott fémlapra vésett nevet.

Aztán hitetlenkedve nézett Rékára.

– Mi az? – kérdezte a fiatal nő.

A férfi lassan nyelt egyet.

– A kutya neve… Betyár.

Réka kezéből majdnem kiesett a nyakában lógó kulcs.

A szíve olyan erővel kezdett verni, hogy alig kapott levegőt.

Mert pontosan így hívták azt a kutyát, amely gyerekkorában mellette nőtt fel.

A legjobb barátját.

A család kutyáját.

Azt az állatot, amely évekkel korábban nyomtalanul eltűnt, amikor az ő élete is egyik napról a másikra megváltozott.


A menhely dolgozói döbbenten figyelték őket.

– Ez nem lehet… – suttogta valaki.

Réka könnyes szemmel nézte a kutyát.

Az öreg német juhász közben mozdulatlanul feküdt mellette.

Nyugodtan.

Békésen.

Mintha pontosan tudná, ki ül előtte.

A fiatal nő lassan végigsimított a fején.

És akkor észrevette.

A jobb füle mögött.

Egy apró, félhold alakú heget.

A lélegzete elakadt.

Mert gyerekkorában Betyár egyszer átbújt a kerítés alatt, és megsértette magát.

Az a heg örökre ott maradt.

Pontosan ugyanott.

Pontosan ugyanolyan formában.

Réka könnyei végiggördültek az arcán.

– Betyár… – suttogta.

A kutya azonnal felkapta a fejét.

És olyat tett, amit a dolgozók még soha nem láttak.

Lassan csóválni kezdte a farkát.


Később kiderült, hogy az évek során a kutya több helyre is került.

Gazdát váltott.

Elveszett.

Megkerült.

Újra elveszett.

Az emberek csak egy problémás, bizalmatlan kutyát láttak benne.

Senki sem tudta, mennyi mindent veszített el.

És azt sem, hogy talán egész életében valakit keresett.

Valakit, akit soha nem felejtett el.


Réka aznap nem egyedül hagyta el a menhelyet.

Betyár mellette haladt.

Lassan.

Méltósággal.

Mint egy öreg harcos, aki végre hazatalált.

Az egyik gondozó a kapunál utánuk szólt:

– Tudja… három éve dolgozom itt.

– Igen?

– Még soha nem láttam így nézni senkire.

Réka lenézett a kutyára.

Betyár felnézett rá.

És a tekintetében ott volt valami, amit szavakkal nem lehet leírni.

Bizalom.

Hűség.

Szeretet.


Teltek a hónapok.

Egy esős novemberi reggelen a konyhában fahéj illata szállt.

Az ablakon apró esőcseppek gördültek lefelé.

A vízforralóból halk gőz szállt fel.

Réka a konyhaasztalnál ült.

Előtte egy régi fénykép feküdt.

A képen egy kislány mosolyogva ölelte át egy német juhász nyakát.

Mellette most ugyanaz a kutya feküdt.

Már őszülő pofával.

Lassabb mozdulatokkal.

De ugyanazzal a hűséggel.

Betyár felemelte a fejét, és óvatosan az ölére hajtotta.

Pontosan úgy.

Mint régen.

Réka lehajolt hozzá.

Megsimogatta.

És elmosolyodott a könnyein keresztül.

– Tudod, mennyit vártam rád?

A kutya becsukta a szemét.

Mintha értené.

Talán értette is.

Mert vannak kötelékek, amelyeket sem az idő, sem a távolság nem tud elszakítani.

Az asztalon gőzölgött a tea.

A fahéjas sütemény illata betöltötte a szobát.

Odakint kopogott az eső.

Odabent pedig két régi barát végre újra együtt volt.

És abban a pillanatban Réka megértette valamit.

Néha nem mi találjuk meg azokat, akiket elvesztettünk.

Néha ők találnak vissza hozzánk.

❤️ Ön szerint a kutyák képesek évek múltán is emlékezni arra, akit igazán szerettek? Írja meg a véleményét a kommentekben. Lehet, hogy valaki éppen az Ön történetéből kap reményt.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

4 × 3 =