Niekedy sa hovorí, že domov je tam, kde nás nič nemôže zraniť, no realita býva občas oveľa krutejšia

Niekedy sa hovorí, že domov je tam, kde nás nič nemôže zraniť, no realita býva občas oveľa krutejšia. Moje meno je Martina a pred pár týždňami som sa rozhodla, že po rokoch driny si konečne doprajem kúsok luxusu. Našla som inzerát od pána menom Jozef, ktorý predával starožitnú, nádherne zreštaurovanú pohovku s vyrezávanými dubovými prvkami. Keď ju priviezli do môjho bytu v centre Bratislavy, vyzerala ako kráľovský trón.

— Pani Martina, toto nie je nábytok, to je kus histórie. Bude vám slúžiť desiatky rokov, — tvrdil Jozef s úsmevom, kým bral peniaze do ruky.

Pohovka bola čalúnená ťažkým, tmavomodrým zamatom a v obývačke pôsobila priam magicky. Moja radosť však netrvala dlho. Hneď ako sa za sťahovákmi zavreli dvere, môj vlčiak Hugo začal vyvádzať. Hugo bol vždy hrdý a pokojný pes, ale teraz stál pred pohovkou s naježenou srsťou a z hrdla sa mu dralo temné, hrdelné vrčanie.

— Hugo, čo sa deje? Veď je to len nová posteľ pre nás oboch! — snažila som sa ho upokojiť a siahla som na jeho obojok.

Hugo ma však takmer nevnímal. Začal krúžiť okolo pravej opierky, čuchal k švom a zrazu, bez akéhokoľvek varovania, zaútočil. Svojimi silnými tesákmi sa zahryzol do zamatu a začal ho trhať na kusy. Kričala som na neho, ťahala ho preč, ponúkala mu najlepšie dobroty, no on bol ako posadnutý. V jeho očiach bol čistý strach zmiešaný s agresiou. O pár hodín sa bytom začal šíriť zvláštny, sladkastý a nesmierne odpudivý zápach, z ktorého sa mi obracal žalúdok.

Cítila som, ako mi po chrbte prebehol mráz. Psy cítia veci, ktoré my ľudia prehliadame. Ak bol Hugo taký neoblomný, niečo v tej pohovke muselo byť. Vzala som veľký nôž na mäso. Ruky sa mi triasli, srdce mi búšilo až v krku. — Odpusť mi to, Hugo, dúfam, že máš pravdu, — zašepkala som a rezla som hlboko do drahej látky.

Zamat povolil a spod neho sa vyvalila stará vata, prach a potom niečo dlhé, tmavé a šupinaté.

Odskočila som s výkrikom, ktorý museli počuť aj susedia. Z vnútra opierky, priamo pomedzi oceľové pružiny, sa pomaly vyšmyklo telo obrovského hada. Bol mŕtvy, ale jeho prítomnosť bola desivá. Išlo o exotického pytóna, ktorého telo bolo už v značnom štádiu rozkladu. Koža bola na viacerých miestach prasknutá a práve odtiaľ vychádzal ten neznesiteľný zápach smrti, ktorý teraz úplne pohltil moju obývačku. Hugo stál vedľa mňa, stále ceril zuby, akoby čakal, že sa tá obluda pohne.

Okamžite som otvorila všetky okná dokorán, hoci vonku mrzlo. Triasla som sa od znechutenia. Zavolala som asanačnú službu. Odborník, ktorý prišiel, len neveriacky krútil hlavou. — Tento had tam musel byť uväznený veľmi dlho, pani Martina. Pravdepodobne vliezol do kostry pohovky niekde v sklade alebo u pôvodného majiteľa, ktorý ho možno choval a on mu zmizol. Zomrel tam od hladu a nedostatku vzduchu. — Ale ako je možné, že to ten predajca nevidel? — pýtala som sa so slzami v očiach. — Jednoducho. On tú pohovku nezreštauroval. On len na starý, špinavý základ natiahol novú látku, aby na tom zarobil. Zakryl smrť krásnym obalom.

Pohovku ešte v tú noc odviezli na likvidáciu. Celý byt som drhla tri dni, no ten pocit špiny pod kožou zostal. Hugo, môj záchranca, sa odvtedy zmenil. Už nikdy nevyskočil na žiadne kreslo ani posteľ. Spáva výlučne na holej zemi v predsieni, akoby nedôveroval ničomu, čo je mäkké a môže v sebe skrývať tajomstvo. A ja ho úplne chápem. Už nikdy nekúpim nič z druhej ruky, nech by to vyzeralo akokoľvek lákavo.

Stalo sa vám niekedy niečo podobné pri kúpe veci z bazáru? Našli ste v starom nábytku niečo, čo vás šokovalo alebo znechutilo? Napíšte mi o svojich skúsenostiach do komentárov, som zvedavá, či sa niekto z vás ocitol v podobnej situácii!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

five × 1 =