Tyto ruce od cementu a prachu mi otevřely dveře do světa, o kterém on mohl jen snít. Ale to, co se stalo u mých promocí, nikdo nečekal

„Tyto ruce od cementu a prachu mi otevřely dveře do světa, o kterém on mohl jen snít. Ale to, co se stalo u mých promocí, nikdo nečekal…“

Pocházím z rozbité rodiny. Moji rodiče šli od sebe, když jsem sotva začínal vnímat svět kolem sebe. Máma, Alena, mě vzala do malého městečka na severu, kde vítr fouká tak silně, že vám bere dech, a kde lidé mají hluboko do kapsy. Obraz mého vlastního otce v mé paměti vybledl jako stará fotografie na dešti. Moje dětství nebylo o hračkách, ale o přežití.

Když mi byly čtyři, objevil se v našem životě Karel. Byl to chlap se zády ohnutými od pětadvaceti let dřiny na stavbách, s kůží spálenou od slunce a rukama, které byly samý mozol a jizva. Zpočátku jsem se ho stranil. Vracel se domů pozdě, páchl potem a betonem. Ale byl to právě Karel, kdo mi potají opravoval rozbité kolo a lepil boty, abych mohl jít ráno do školy. Nikdy mě nekáral, jen po mně mlčky uklízel chyby.

Jednou, když mě starší kluci zmlátili, pro mě Karel přijel na svém starém kole. Cestou domů mi prostě řekl: — „Nebudu tě nutit, abys mi říkal táto. Ale věř, že tu pro tebe budu vždycky. Ať se děje cokoli.“ V tu chvíli se pro mě stal otcem.

Žili jsme skromně. Karel nebyl studovaný typ, ale pořád mi opakoval: — „Vzdělání je jediná věc, kterou ti nikdo neukradne. Uč se, Marku, ať nemusíš dřít jako já.“ Když jsem udělal zkoušky na univerzitu v Praze, máma brečela štěstím. Karel tehdy jen mlčky vyšel ven a dlouho kouřil. Druhý den prodal svou milovanou motorku, přidal k tomu všechny úspory a řekl: „Běž studovat. My to nějak zvládneme.“

Jezdil za mnou na kolej jednou za měsíc. Vždycky zpocený, ve staré kšiltovce, v rukou tašky s jídlem z domova. Než odešel zpátky na vlak, položil mi ruku na rameno: — „Dělej, co můžeš, kluku. Hlavně se uč.“ V jedné krabici s obědem jsem našel lístek: „Možná nerozumím tomu, co studuješ, ale budu na to vydělávat tak dlouho, jak budeš potřebovat. Neměj strach.“

Léta běžela. Dokončil jsem školu, pak doktorát. Karel za tu dobu zestárl, jeho záda se ohnula ještě víc a ruce měl úplně zničené od malty. Prosil jsem ho, aby už odpočíval, ale on jen zavrtěl hlavou: — „Vychovávám doktora věd, Marku. To je pro mě ta největší odměna. Víc nepotřebuju.“

V den mé obhajoby dorazil Karel do auly v obleku, který si půjčil od souseda a který mu byl trochu velký. Měl nové boty, co ho viditelně tlačily, a v rukou žmoulal klobouk. Seděl v poslední řadě, narovnaný, a oči z mě nespustil ani na vteřinu.

Když bylo po všem, můj profesor, uznávaný vědec, mě přišel pozdravit. Když ale uviděl Karla, úplně ztuhl. V sále nastalo ticho. Profesor pomalu přistoupil k mému tátovi, který se rozpačitě postavil. — „Vy jste Karel Novotný, že ano?“ zeptal se profesor třesoucím se hlasem. Táta jen překvapeně přikývl.

Profesor se otočil ke mně a k celému sálu: — „Dámy a pánové, tento muž mi před pětadvaceti lety zachránil život. Při závalu na stavbě mě vlastními silami vytáhl z trosek, zatímco se na něj sypal beton. Sám tehdy utrpěl těžká zranění, která ho poznamenala na celý život. Tehdy zmizel dřív, než jsem mu stihl poděkovat…“ V sále se ozval bouřlivý potlesk. Profesor položil ruce na tátova ramena: — „Karel nepostavil jen domy. Vychoval člověka, na kterého můžeme být hrdí. On je tím pravým hrdinou dnešního dne.“

Díval jsem se na tátu a viděl slzy v jeho očích. Nikdy mi o tom neřekl. Pro něj to nebyl hrdinský čin, ale prostě povinnost. On prostě miloval, dřel a věřil ve mě. V tu chvíli mi došlo, že můj titul patří jemu.

Máte ve svém životě někoho, kdo pro vás tiše obětoval všechno a nikdy za to nic nechtěl? Napište nám o nich do komentářů, zaslouží si, abychom o nich věděli!

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

16 + 20 =