Podzim toho roku v Praze byl neúprosný

Podzim toho roku v Praze byl neúprosný. Ledový vítr se proháněl křivolakými uličkami Starého Města a bičoval tváře kolemjdoucích studeným deštěm. Zatímco většina lidí spěchala do tepla svých domovů, před výlohou vyhlášeného pekařství „U Zlatého klasu“ stála malá, osamělá postava. Byla to osmiletá Eliška. Její tenký svetřík byl dávno promáčený a drkotala zuby zimou. V obou rukách křečovitě svírala starou plechovou dózu od sušenek, jako by v ní držela celý svůj vesmír.

Uvnitř pekařství panoval jiný svět. Vzduch byl prosycen vůní čerstvého kváskového chleba, skořice a horké čokolády. Majitelka podniku, paní Adéla, byla žena, která budila respekt i strach. Elegantní, bohatá a vždy dokonale upravená. Nikdo však netušil, že pod tímto dokonalým povrchem Adéla už deset let skrývá hlubokou ránu. Tenkrát v zimě, během rozsáhlého výpadku proudu v soukromé klinice, jí řekli, že její novorozená dcera zemřela. Adéla se od té doby uzavřela do sebe a svou bolest přetavila v chladný úspěch a honbu za majetkem.

Mladý student Marek, který v pekařství brigádničil jako prodavač, si všiml Elišky za skleněnými dveřmi. Její smutné oči a promáčený zjev ho bodly u srdce. Chtěl jí jít naproti s teplým loupákem, ale Adéla ho zastavila přísným gestem.

— Marku, věnuj se zákazníkům, — řekla ostře. — Nejsme charita. Když začneme krmit každé dítě z ulice, brzy tu budeme mít řadu žebráků a naši stálí klienti odejdou jinam. Tohle je byznys, ne útulek.

Adéla přistoupila ke dveřím, aby je zamkla, ale Eliška neustoupila. Podívala se Adéle přímo do očí a v tom pohledu bylo něco tak naléhavého, že majitelka na okamžik zaváhala. Eliška pomalu zvedla svou plechovou dózu a zašeptala, i když její hlas byl přes sklo sotva slyšet: — Nepřišla jsem pro jídlo. Přišla jsem vám vrátit tohle.

Třesoucími se prsty dívka otevřela víčko. Adéla už chtěla dívku rázně poslat pryč, ale pak její zrak padl dovnitř dózy. Na dně ležela polovina zlatého medailonku ve tvaru srdce a stará, zažloutlá fotografie miminka. Adéla ucítila, jak se jí podlomila kolena. Mimovolně sáhla pod svůj hedvábný límec, kde už roky nosila na řetízku přesně takovou druhou polovinu srdce.

Adéla prudce otevřela dveře a do provoněné místnosti vtrhl chladný podzimní vzduch. Aniž by řekla slovo, vtáhla Elišku dovnitř, nevšímajíc si udivených pohledů zámožných zákazníků. Třesoucíma se rukama vytáhla svůj medailonek a přiložila ho k tomu, který držela dívka. Obě poloviny do sebe zapadly s naprostou přesností. Byl to okamžik, ve který Adéla už dávno přestala věřit.

— Kde jsi to vzala? — Adélin hlas byl zlomený a plný potlačovaného pláče. — Kdo ti dal tuhle dózu? Kdo je to dítě na té fotce?

Eliška si otřela studenou dešťovou kapku z čela a tichým hlasem odpověděla, zatímco Marek a ostatní v pekařství ani nedýchali: — Moje maminka mě našla za klinikou tu noc, kdy nesvítila světla. Říkala, že jsem byla zabalená jen v ručníku a tahle dóza ležela vedle mě v trávě. Byla velmi chudá, ale vychovala mě jako vlastní. Před smrtí mi řekla, že musím najít ženu, která má druhou polovinu srdce. Bála se za vámi přijít dřív, protože jste bohatá a mocná, a ona si myslela, že by jí nikdo nevěřil. Chtěla mi říct pravdu, až budu dost velká, abych se o sebe dokázala postarat.

Adéla klesla na kolena přímo na podlahu pekařství a silně Elišku objala, nedbajíc na svou drahou sukni. V dóze našla také malý, zažloutlý vzkaz od tehdejší zdravotní sestry: „Pokud tohle někdo čte, vězte, že dítě nezemřelo. Bylo odneseno, aby se zakrylo pochybení kliniky. Hledejte matku se zlomeným srdcem.“ Adéla pochopila, že celých deset let žila v kruté lži, zatímco její dcera vyrůstala v chudobě jen pár kilometrů od ní.

— Řekli mi, že jsi pryč, — vzlykala Adéla do Eliščiných mokrých vlasů. — Žila jsem v tomto bohatství, ale uvnitř jsem byla mrtvá. Odpusť mi, že jsem tě nenašla dřív. Odpusť mi, že jsi musela mrznout tam venku.

Marek okamžitě přinesl teplou deku a šálek horkého čaje. Zákazníci v pekařství si utírali slzy a atmosféra se v mžiku změnila. Adéla se postavila, pevně držela dceru za ruku a její tvář poprvé po mnoha letech zářila skutečným štěstím.

— Dnes je toto pekařství pro veřejnost uzavřeno, — oznámila Adéla pevným hlasem. — Ale od zítřka tu bude vždy místo pro ty, kteří hledají naději. Máme deset let lásky, které musíme dohnat. Moje dcera se vrátila domů.

Venku dál zuřil podzimní déšť, ale uvnitř pekařství se rozhořelo světlo, které už nikdo nedokáže uhasit. Eliška a Adéla věděly, že jejich společná cesta právě začala a medailonek na jejich krku byl konečně po letech scelen.

Myslíte si, že chudá žena udělala správně, když Elišku vychovala jako vlastní, místo aby ji hned vrátila, i když se bála vlivu bohatých? Může strach omlouvat tak dlouhé mlčení, které matku i dceru připravilo o společné roky?

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

sixteen + twenty =